Klaun černobílý (Amphiprion polymnus), známý také jako klaun černý nebo klaun sedlový, je druh mořské ryby z čeledi Pomacentridae, který obývá mělké vody korálových útesů v Indickém a Tichém oceánu. Tento druh je charakteristický svým výrazným zbarvením a symbiotickým vztahem s mořskými sasankami.

Fyzický vzhled

Klaun černobílý má typické tělo pro klauní ryby, oválné a bočně stlačené. Dospělí jedinci dosahují délky až 13 cm. Hlavním poznávacím znakem je černobílé zbarvení s výraznou černou skvrnou uprostřed těla, která připomíná sedlo. Tělo je dále zdobeno dvěma bílými pruhy – jeden se táhne od čelisti přes oko a druhý je umístěn za černou skvrnou. Hřbetní a ocasní ploutev jsou bílé s černým lemováním.

Biotop a rozšíření

Klaun černobílý obývá mělké laguny a chráněné útesové oblasti do hloubky maximálně 15 metrů. Tento druh se vyskytuje v oblasti Indo-Pacifiku, od Andamanského moře až po Šalamounovy ostrovy a severní Austrálii. Upřednostňuje život v symbióze s různými druhy mořských sasanek, přičemž nejčastěji se vyskytuje v asociaci se sasanek Heteractis crispa a Stichodactyla haddoni.

Symbiotický vztah se sasankami

Klaun černobílý, podobně jako ostatní druhy klaunů, žije v mutualistickém vztahu s mořskými sasankami. Tento vztah poskytuje rybě ochranu před predátory, neboť je schopna odolávat žahavým buňkám sasanek. Sasanky na oplátku získávají od klauna ochranu před parazity a zbytky potravy. Mechanismus této symbiózy zahrnuje přítomnost specifických slizových proteinů na povrchu těla klauna, které zajišťují jeho imunitu vůči jedu sasanek.

Potrava a chování

Klaun černobílý je všežravec, jehož strava se skládá z planktonu, malých korýšů, řas a zbytků potravy. Tento druh je teritoriální a chrání svou sasanku před jinými rybami. Klauni komunikují prostřednictvím klikání a jiných zvuků, což jim pomáhá udržovat hierarchii a koordinaci v rámci skupiny. V případě ohrožení se klauni často schovávají mezi chapadly sasanek.

Rozmnožování

Klaun černobílý je protandrický hermafrodit, což znamená, že se může během života změnit z jednoho pohlaví na druhé. Při páření klade samice vajíčka na pevný podklad poblíž sasanky. Samec pak vajíčka oplodní a stará se o ně až do vylíhnutí. Vajíčka se líhnou po 6 až 8 dnech a larvy jsou následně unášeny proudem, než se usadí a najdou vhodnou sasanku pro symbiózu.

Ohrožení a ochrana

I když klaun černobílý není v současnosti považován za ohrožený druh, je citlivý na změny v prostředí, jako je ztráta biotopů a degradace korálových útesů. K ochraně tohoto druhu přispívají opatření na ochranu korálových útesů a regulace obchodu s mořskými rybami pro akvarijní účely. Udržitelné praktiky v akvaristice a zvyšování povědomí o významu korálových ekosystémů jsou klíčové pro zachování tohoto fascinujícího druhu.